Gotlandi lambad

 

Gotlandi tõugu lammas on pärit Gotlandi saarelt kui viikingid tõid kaugetelt sõjaretkedelt Venemaale kaasa karakuli ja romanovi tõugu lambaid ja need ristati kohaliku maalambaga. Viikingid olid tuntud nii meresõitjate kui lambakasvatajatena. Sõjaretkedele võeti kaasa lambaid, et varustada meeskonda jooksvalt nii liha kui nahkadega. Tänu viikingite retkedele levis nii gotlandi tõug kui sellega seotud islandi ja šetlandi tõug.

 

Tänapäevane gotlandi lamba tõuaretus sai alguse 1920-ndatel aastatel Rootsis.

 

Gotlandi tõug on enim hinnatud pehme ja krussis karvaga naha pärast. Lisaks nahale on Gotlandi tõugu lambad hinnatud ka pehme ja mittetorkiva villa ning maitsva liha poolest.

  • Gotlandi lambanahk - hinnatud üle maailma;
  • Gotlandi lambavill - ilus kiud ketramiseks ja väga sobilik viltimiseks. Villakiu diameeter on tavaliselt 29-34 mikronit. Talle villakiu diameeter on 18-20 mikronit;
  • Gotlandi lambaliha - talled on aktiivsed, imevad palju piima ja seetõttu kiirekasvulised. Jõuavad parimasse ikka 5-7-kuuselt. Liha on mahe, hea lõhnaga ja tihedakoeline.

Gotlandi lammas on arukas, aktiivne ja sõbralik. Nad poegivad kergesti, mitmikud on sagedased, uted on tugeva emainstinktiga. Gotlandi lambad on väga uudishimulikud, vastupidavad ja kergesti kohanduvad.